Po raz pierwszy na podstawie inwentarza starostwa sandomierskiego przeprowadzonego w 1588 r. można było odtworzyć nazwiska wiązownickich kmieci, z których część zachowała się do dzisiaj w prawie niezmienionej formie. Na 37 łanach gospodarowało wówczas 37 kmieci. Na dwa nazwiska pragnę zwrócić szczególną uwagę, są to: Jancze (Jońca) i Xsziąszka (Książka).
JOŃCA
Najbardziej charakterystyczne nazwisko dla Wiązownicy to Jońca, którego głównym skupiskiem na ziemi świętokrzyskiej – ale także w Polsce – jest właśnie Wiązownica. Nie ma w Wiązownicy drzewa genealogicznego, w którym by nie występował jakiś Jońca.
Nazwiska mające za podstawę Joń- wywodzą się od chrześcijańskiego imienia Jan a ze starohebrajskiego Jeho-hanan (Jahwe jest łaskawy), przyjęte do łaciny jako Joannes.
W historii nazwisko przyjmowało różne formy: Jancza, Jończa, Jończak, Jończyk, gwar. Juńca aż do współczesnego – Jońca.
Inna teoria etymologiczna mówi o pochodzeniu prasłowiańskim od nazwiska Juniec, a ten od przymiotnika *junu (młody), który występuje m.in. w polskich wyrazach junak, średniopolskim juniec (młody byk), ale też w ros. junosza (młodzieniec).
KSIĄŻKA
Nazwisko Książka, które jeszcze niedawno dosyć często występowało w Wiązownicy Małej (dosyć liczne w parafii Sulisławice), nie ma nic wspólnego z dzisiejszym rozumieniem słowa „książka”. Książka jako dokument graficzny (znaki pisma, inne symbole, obrazy), głównie w postaci kodeksu, o określonej liczbie stron, zawierający utrwaloną myśl ludzką; wydawnictwo zwarte; synonim dzieła piśmienniczego itp. występuje w polszczyźnie dopiero od XVIII wieku.
Dzisiejsza książka jest słowem odziedziczonym z prasłowiańszczyzny (*kъnigy) i stanowi zdrobnienie od wyrazu księga. Zdaniem A. Brücknera (Słownik etymologiczny języka polskiego), księga jest wyrazem, którego forma wywodzi się od *kъnъ, pol. kien (zachowane w słowie knieja) o znaczeniu „kłoda, kloc, pień drzewa, z którego robi się deski”, tworzone formantem -ęga (-iga).
Warto również przypomnieć o staropolskich formach, pochodnych od słowa księga: książnica – biblioteka; książnik lub księżnik – osoba zajmujący się handlem książkami, dzisiejszy księgarz.