Andrzej Niespodziewany, Kroniki wiązownickie, wyd. autor, Zawada k/Tarnowa 2022, ss. 680, faksymilia, fotografie, ilustracje, mapy, portrety, errata, ISBN 978-83-964242-0-4. Książka została wyróżniona dwoma nagrodami: Świętokrzyską Nagrodą Kultury 2023 oraz nagrodą BONUM PUBLICUM im. A. Patkowskiego.
Kroniki wiązownickie to dokument historyczno-genealogiczny o wsi Wiązownica na ziemi sandomierskiej. Ukazano w nim historie mieszkańców wsi i ludzi w jakiś sposób z nią związanych na tle wielkich i małych wydarzeń od początków XI w. do lat 70. XX w. Książka wpisuje się w nurt pisania historii z pozycji ludowych, czy też tzw. mikrohistorii, gdzie przedmiotem zainteresowania jest lokalna społeczność.
Książka poprowadzona jest w formie kroniki, gdzie każdy rekord datowy opowiada jakąś mikrohistorię, czasem luźno związaną z Wiązownicą. Stąd w książce m. in.: o najstarszych dziejach Wiązownicy - od Bolesława Krzywoustego do Bolesława Wstydliwego, o zapiskach J. Długosza o Wiązownicy w „Liber beneficjorum dioecesis”, o podróżach królewskich w czasach jagiellońskich (świadczenia stacyjne), o włościanach wg lustracji dóbr królewskich z 1588 r., o skutkach rokoszu Zebrzydowskiego, o wizytacjach kościelnych w parafii wiązownickiej, o szkole parafialnej, o pierwszych zapiskach o rodzinie Niespodziewanych z 1744 r., o pladze szarańczy, o sołectwie wybranieckim w Wiązownicy i Bukowej, o małżeństwach wg Kodeksu Napoleona, o pewnym Wiązowniczaninie w kampanii napoleońskiej, o donacji osieckiej gen. W. Pogodina, o ludziach z Pałacu Dzięki (rodziny Pogodinów i Pietrowów), o pewnej tancerce w teatrze pańszczyźnianym hr. Szeremietiewa, o klubach szachowych Pogodina i Pietrowa w Sankt Petersburgu, o siostrze A. Puszkina – Aleksandrze Pawliszczewej i jej plotkach, o pańszczyźnie w Wiązownicy, o reformie kolonialno-czynszowej i uwłaszczeniu, o wojnie krymskiej i księciu S. Urusowie, o Aleksandrze Pietrow – filantropce, wydawczyni i redaktorce „Czytelni Niedzielnej”, o Aleksandrze Pietrowie - podsekretarzu stanu w Radzie Administracyjnej księcia I. Paskiewicza, o „obronie Pietrowa” i potyczkach szachowych Aleksandra Pietrowa z A. Hoffmanem i księciem S. Golicynem, o wizycie dekabrysty G. Batienkowa w Pałacu Dzięki, o powstaniu styczniowym i powstańczych perypetiach Aleksandra Pietrowa, o ogrodniku z Bukowej na Kresach Wschodnich, o obrazkach z wystawy Musorgskiego, o ucieczce Pietrowów z Wiązownicy (1914 r.), o edukacji pod rządami CK Monarchii Austro-Węgier, o ks. J. Trybulskim i jego fascynacjach, o ochotnikach i dezerterach na wojnie polsko-bolszewickiej, o nacjonalizacji donacji osieckiej i parcelacji majątku Dzięki, o dr J. Zysmanie i jego synie B. Jasińskim, o Loli i Jarym – bohaterach czasów wojny, o nadleśniczym S. Tarchalskim, o W. Niespodziewanym z Air Force USA, o edukacji w czasie okupacji, o przeżyciach wojennych Z. Bauma, o wiązownickich Żydach i ich zagładzie, o exodusie Wiązowniczan na Ziemie Odzyskane, o Grobli w latach powojennych, o walorach przyrodniczych doliny Kacanki (Ostoja Żyznów) i wielu, wielu innych wątkach i wydarzeniach. W książce pokazano także dzieje wiązownickich rodów: Dębickich, Pikulskich, Jońców, Niespodziewanych, Niekurzaków, Śmiechowskich, Chęcińskich, Konatów, Fuksów, Wendykierów, Czechowskich, Penczynów, Stępniów, Niezabitowskich, Petelskich, Stępniewskich, Baumów, Fajnkuchenów, Janosów, Stawiarzy, Maciągów, Piotrowskich i in.